logo

Zajmujemy się projektowaniem wnętrz i mebli dla klientów indywidualnych, komercyjnych i inwestorów. Możesz u nas zamówić sam projekt (stacjonarnie bądź zdalnie) a także jego realizację.

biuro@zulo.pl

Blog

HomeSmartHomeSmartHome – najważniejsze, co powinieneś wiedzieć

SmartHome – najważniejsze, co powinieneś wiedzieć

Smart home – absolutne ułatwienie w codziennym zarządzaniu domem. Co powinieneś wiedzieć o tej technologii, zanim zdecydujesz się na jej wykorzystanie?

1.Na początku był system

Najbardziej podstawowym rozróżnieniem jest podział na systemy oparte na technologii radiowej oraz klasycznej kablowej (przewodowej). System kablowy wydaje się być droższym rozwiązaniem, ze względu na potrzebę rozprowadzenia okablowania. Zyskuje jednak na tańszej eksploatacji – nie ma potrzeby wymiany baterii w poszczególnych podzespołach. Dodatkowo utrudnieniem może być konieczność zaplanowania systemu już na etapie projektowym budynku. W przypadku architektury bezprzewodowej na plus przemawia możliwość zastosowania jej również w dowolnym momencie powstawania budynku,  a nawet w starym budownictwie. Dodatkowo, system ten jest częściowo odporny na przepięcia sieciowe. Daje również więcej możliwości rozbudowy o kolejne elementy, a w razie przeprowadzki, możesz zabrać go ze sobą 🙂 .

 

2. Moc możliwości

Dzięki systemom automatyki domowej możemy sterować praktycznie wszystkim. System zagwarantuje komfortowe korzystanie z multimediów, zapewni odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach, pomoże w odsłonięciu zasłon lub rolet, a nawet podleje za nas trawnik. A to wszystko bez konieczności wstawania z łóżka! Nowoczesne systemy automatyki domowej mogą być sterowane nie tylko za pośrednictwem głównego panelu sterującego, ale także poprzez aplikacje na urządzenia mobilne czy nawet stronę www. Niewątpliwą zaletą smart home jest także możliwość sterowania głosowego i tworzenia scenariuszy.

3. Wady

Korzystanie z automatyki domowej niesie jednak ze sobą pewne zagrożenia. Przede wszystkim ryzyko związane z włamaniem do systemu i przejęciem kontroli nad naszym domem. W takiej sytuacji włamywacz nie tylko może uprzykrzyć nam życie, podglądać nas, ale również wynieść cenny dobytek. Ponadto, musimy pamiętać, że każde urządzenie może ulec awarii, np. trawnik będzie bez przerwy podlewany (w przypadku sterownika podlewania). W przypadku chęci sterowania na odległość np. podczas wakacji, potrzebne jest stabilne łącze internetowe.

Jeśli zdecydujemy się na mniejsze rozwiązania, takie jak czujnik dymu, czujnik zalania, termostat lub mechanizm one-button, ryzyko samego włamania jest proporcjonalnie mniejsze.  Z drugiej strony, nawet jesli do włamania dojdzie, to straty jakie możemy ponieść są praktycznie zerowe. Podczas wybierania rozwiązań do swojego domu warto zatem kierować się przede wszystkim zdrowym rozsądkiem.

4. Na co warto zwrócić uwagę podczas wybierania systemu smart home?

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na odpowiednie certyfikaty urządzeń elektrycznych i elektronicznych oferowanych przez różne firmy. Czasami lepiej dopłacić i mieć pewność, że system nas nie zawiedzie np. podczas dłuższych wakacji za granicą. Warto sprawdzić, czy komunikacja w systemie jest odpowiednio szyfrowana (takie rozwiązania utrudniają włamania do systemu). Każdy system może ulec awarii dlatego warto przemyśleć, w jaki sposób dany element może się uszkodzić i jak zabezpieczyć się przed tego skutkami. Zwróćmy uwagę na obecność specjalnych zaworów, które zapobiegają zalaniom, czy też automatycznych termostatów na grzejnikach, które będą troszczyć się nie tylko o nasz domowy budżet, ale i planetę. Dla naszej wygody, warto również wybrać opcję one-button, dzięki której za pośrednictwem jednego przycisku, zgasimy lub włączymy światło w całym domu. 

.


5. Rozwiązania pośrednie

Jeśli nie chcemy inwestować w pełną wersję systemu automatyki domowej, warto rozważyć rozwiązania pośrednie. Wtedy to do nas należy wybór, które elementy naszego domu chcielibyśmy zautomatyzować. W sprzedaży znajdziemy np. żarówki lub gniazdka sterowane pilotem lub za pomocą aplikacji poprzez Wi-Fi.  

6. Praktyczna porada

Zanim zachwycimy się świetnie działającymi aplikacjami i możliwościami systemu, zwróćmy przede wszystkim uwagę na możliwości ich wykorzystania. Idealnym przykładem jest ekspres do kawy, który parzy nam pyszną kawę jak tylko dostanie informacje od systemu, że zbliżamy się do domu bądź zbliża się godzina wstawania. Rozwiązanie wręcz idealne! Pozostaje jednak jedno pytanie, kto postawi filiżankę pod ekspres? 🙂

 

 

Dodaj komentarz