logo

Zajmujemy się projektowaniem wnętrz i mebli dla klientów indywidualnych, komercyjnych i inwestorów. Możesz u nas zamówić sam projekt (stacjonarnie bądź zdalnie) a także jego realizację.

biuro@zulo.pl

Blog

HomeOświetlenieRozmieszczenie oświetlenia w domu – jakimi zasadami się kierować?

Rozmieszczenie oświetlenia w domu – jakimi zasadami się kierować?

Projekt oświetlenia domu to podstawa – dzięki odpowiedniemu rozmieszczeniu punktów świetlnych, nie tylko dobrze oświetlimy mieszkanie, zapewnimy sobie komfortową widoczność w przestrzeni roboczej, ale również nadamy przytulny charakter wnętrzom. 

W artykule podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas przygotowywania planu rozmieszczenia oświetlenia w domu.

1.Barwa i natężenie światła

Planując rozmieszczenie źródeł światła w domu, musimy pamiętać, że wykonanie takiego projektu ma na celu zbliżenie sztucznego oświetlenia do światła słonecznego. Już na samym początku dobrze jest poznać dwie cechy światła: barwę i jego natężenie. Choć te parametry mogą wydawać się pozornie mało istotne, odgrywają ważną rolę w naszym codziennym życiu. 

  • Barwa światła, to inaczej jego temperatura. Można wyróżnić barwę białą ciepłą, zimną oraz neutralną. Barwę światła wyraża się w kelwinach (K). Im wyższy jest wskaźnik, tym barwa jest chłodniejsza, a tym samym bardziej zbliżona do światła dziennego.
  • Natężenie światła, to inaczej gęstość promieni świetlnych, które emituje źródło światła. Ich ilość wyraża się w luxach (lx). Im wyższa wartość, tym światło jest mocniejsze. Na przykład, do pracy biurowej wymagana jest wartość 200-300 luxów, a do stref wypoczynkowych (np. salon), wystarczy natężenie w wysokości 100 luxów.

 

2. Jaką barwę światła wybrać?

To, jaką temperaturę barwową wybierzesz do swojego mieszkania, powinno zależeć od kilku czynników. Przede wszystkim, zwróć uwagę na rodzaj pomieszczenia. 

Barwa ciepła sprawdzi się we wszystkich pomieszczeniach, którym chcesz nadać przytulnego klimatu. W tej temperaturze światła dobrze się odpoczywa, dlatego doskonale będzie pasować do salonu lub sypialni. 

Barwa neutralna sprawdzi się, jako oświetlenie ogólne. Często jest również wykorzystywana w pomieszczeniach biurowych. Neutralna temperatura działa pobudzająco, jednak nie w tak dużym stopniu, jak barwa zimna. 

Zimna barwa światła idealnie sprawdzi się w pomieszczeniach do pracy, ponieważ wspomaga koncentrację. Zimne światło będzie odpowiednie w warsztacie czy gabinec

3.Rodzaje oświetlenia

Podczas planowania rozmieszczenia oświetlenia w nowym lokum, warto dokonać podziału punktów świetlnych ze względu na ich funkcję. Możemy wyróżnić: 

  • Oświetlenie ogólne – które ma za zadanie równomiernie oświetlić przestrzeń, a także nadać jej odpowiedni klimat. Ten typ oświetlenia rozjaśni pomieszczenie, jednak poprzez wysoki poziom rozproszenia, może okazać się niewystarczający w przypadku warsztatów, gabinetów, czy kuchni. Oświetlenie ogólne może mieć postać pojedynczej lub bardziej rozbudowanej lampy sufitowej. 
  • Oświetlenie punktowe (miejscowe) – jak sama nazwa wskazuje, wykorzystywane jest do punktowego oświetlenia przestrzeni. Będzie odpowiednie do oświetlenia blatu roboczego w kuchni, biurka w gabinecie, podświetlenia lustra łazienkowego, czy garderoby. 
  • Oświetlenie dekoracyjne – podkreślające charakter przestrzeni. Ten typ oświetlenia w prosty sposób pomoże uwydatnić elementy wystroju wnętrza, takie jak rzeźby czy obrazy. W roli oświetlenia dekoracyjnego świetnie sprawdzą się wszelkiego rodzaju taśmy LED (np. jako podświetlenie karniszy, sufitu, czy schodów), kinkiety, oraz lampy stojące, które nie mają na celu oświetlenia całego pomieszczenia, a jedynie zwrócenie uwagi na poszczególne jego części. 

Warto przemyśleć temat projektu oświetlenia jeszcze przed wykonaniem instalacji elektrycznej, dzięki czemu zaoszczędzimy czas i pieniądze na ewentualnych przeróbkach. Dobre rozplanowanie rozmieszczenia światła w naszym nowym domu, zaowocuje doskonałym efektem końcowym.

 


Poszukujesz projektanta wnętrz, który z pomysłem urządzi Twoje wymarzone wnętrze?

Napisz do nas: biuro@zulo.pl

lub uzyskaj bezpłatną wycenę, wypełniając formularz:

Dodaj komentarz