logo

Zajmujemy się projektowaniem wnętrz i mebli dla klientów indywidualnych, komercyjnych i inwestorów. Możesz u nas zamówić sam projekt (stacjonarnie bądź zdalnie) a także jego realizację.

biuro@zulo.pl

Blog

HomeDesignCzym osłonić nasze okna?

Czym osłonić nasze okna?

Jakie zasłony wybrać? Jak osłonić nasze okna? To pytanie, które bardzo często pojawia się na forach i które bardzo często zadają nam nasi klienci. Powodów, dla których możemy tego potrzebować, jest wiele, m.in. okna wychodzące na zachód lub południe przez co — szczególnie jeśli są one w sypialni czy pokoju dziecka — ciężko nam będzie zasnąć czy mieszkanie na parterze, gdzie często możemy czuć się obserwowani przez zaglądających sąsiadów.

Jak więc można zasłonić okna, by nie stracić zupełnie wpadającego światła dziennego, a przy tym ozdobić wnętrze?

Firany i zasłony

Tradycyjny i chyba najbardziej oczywisty sposób zasłonięcia okien. Taka forma najlepiej sprawdzi się w tych pomieszczeniach, w których oprócz swojego praktycznego zastosowania będą mogły również pełnić funkcję dekoracyjną.

Jakie zasłony wybrać… A może jakie wybrać rolety?

Rolety to najpopularniejsze rozwiązanie. Ich zaletą jest duży wybór materiałów, z których są wykonane, dzięki czemu możemy dostosować poziom zaciemnienia pomieszczenia. Kolejnym plusem jest ich niski koszt i bardzo łatwy montaż. Minusem jest niestety ich trwałość, zwłaszcza tych z cienkich tkanin.

Na rynku dostępne jest kilka rodzajów rolet:

  • Rolety typu blackout, kryjące w 100%, dzięki czemu dokładnie zasłonią nas z zewnątrz,
  • Cienkie i ażurowe, których plusem jest często dekoracyjny wzór, natomiast nie zapewnią odpowiedniej prywatności przy zapalonym świetle,
  • Rolety rzymskie — wyróżniające się niepowtarzalnym wyglądem. Odsłonięte posiadają zakładki, które są w różny sposób wykończone, np. ozdobną tkaniną frędzlami czy falbaną.
  • Rolety typu „dzień i noc”, składające się z dwóch rodzajów materiałów, dzięki którym możemy regulować poziom zasłonięcia.

Dodatkowo na rynku dostępne są dwa sposoby zasłaniania — od góry do dołu i od dołu do góry. To pozwala nam na przysłonięcie jedynie części okna lub zasłonięcie całości.

Plisy

Czyli, innymi słowy, karbowane rolety. Jest to kolejny sposób na ciekawe zasłonięcie okna, którego konstrukcja również umożliwia zasłanianie okien zarówno od góry, jak i od dołu. Kolejnym plusem tego rozwiązania jest zapobieganie przegrzewaniu pomieszczeń, ponieważ często plisy wykonywane są z materiałów termoizolacyjnych. Dzięki swojemu umiejscowieniu nie utrudniają otwierania czy zamykania okna, a dodatkowo nie poruszają się podczas wiatru i nie odstają od okien. Wadą natomiast może być ich dość inwazyjny montaż.

Żaluzje

Wykonane z różnych materiałów — metalowe, drewniane i plastikowe. Ich ogromną zaletą jest to, że pozwalają w precyzyjny sposób ustalić stopień, a nawet kąt padania światła. Będą bardziej skomplikowane w montażu od rolet, ale też bardziej solidne. Niestety sporą wadą jest to, że są dość trudne w czyszczeniu. Co więcej, po upływie lat żaluzje mogą się odkształcać.

Okiennice

Ciekawe rozwiązanie, niestety raczej dla mieszkańców domów, ponieważ wymagają ingerencji w zewnętrzny wygląd budynku. Na rynku możemy znaleźć wiele ciekawych, nowoczesnych modeli, które z pewnością nadadzą wyjątkowego stylu.

Okiennice wewnetrzne – shuttersy

Rozwiązanie, które nada wnętrzu unikatowy design. Ich największą zaletą jest wygląd, nadadzą się do każdego pomieszczenia i rodzaju wnętrza. Dają możliwość pełnej regulacji. Zależnie od sposobu montażu, na jaki się zdecydujemy, uzyskamy różne funkcje. Dzięki listwie regulacyjnej umieszczonej na froncie lameli możliwa będzie szybka regulacja shuttersów. Można również ukryć listwę, montując mechanizm bezpośrednio w słupku. Zawiasy zapewniają możliwość zamykania i otwierania shuttersów.

Jakie zasłony wybrać na okna dachowe i okna o nietypowych kształtach?

W przypadku okien dachowych najlepiej sprawdzą się rolety dachowe. Dzięki szerokiej gamie kolorystycznej, estetycznej konstrukcji i łatwej obsłudze świetnie sprawdzą się w każdym pomieszczeniu. Rolety dachowe również znajdziemy w różnych stopniach przeźroczystości, dzięki czemu możemy zdecydować, czy chcemy, by pełniły one funkcję przyciemniającą czy też zacieniającą.

 

Okna o nietypowych kształtach z kolei najłatwiej będzie nam zasłonić za pomocą plisów lub zasłon montowanych na specjalnie dopasowanych karniszach.

 


Poszukujesz architekta wnętrz, który z pomysłem urządzi Twoje wymarzone wnętrze?

Napisz do nas: biuro@zulo.pl

lub uzyskaj bezpłatną wycenę, wypełniając formularz:

[/vc_column_text][/vc_column]

Dodaj komentarz