logo

Zajmujemy się projektowaniem wnętrz i mebli dla klientów indywidualnych, komercyjnych i inwestorów. Możesz u nas zamówić sam projekt (stacjonarnie bądź zdalnie) a także jego realizację.

biuro@zulo.pl

Blog

HomeOświetlenieJak oświetlić schody?

Jak oświetlić schody?

Dlaczego już podczas budowy domu warto zastanowić się jak oświetlić schody? Dodatkowo co możemy zyskać dzięki przemyślanemu dobraniu oświetlenia. A także, dlaczego najlepiej przemyśleć to już na etapie budowy czy remontu domu.

Większość z nas za główną zaletę oświetlenia schodów uważa walory dekoracyjne. Prawdą jest, że dzięki odpowiedniemu dobraniu rodzaju oraz barwy światła możemy zbudować fajny, przytulny nastrój, a podświetlone schody staną się ozdobą każdego wnętrza. Tego typu oświetlenie stanowi także uzupełnienie lamp sufitowych czy ściennych.

Nie możemy zapominać jednak o najważniejszym — czyli bezpieczeństwie domowników. Umiejscowienie schodów to najczęściej klatki schodowe z niewielką ilością światła dziennego, dlatego konieczne jest zadbanie o odpowiednią widoczność stopni. Zatem jak oświetlić schody, by spełniały funkcję zarówno dekoracyjną, jak i bezpieczeństwa?

Jakie powinno być światło?

Oświetlenie schodowe powinno być delikatne i posiadać niższy poziom natężenia barwy, którą z kolei powinniśmy dostosować do wystroju. Jeśli zależy nam na stworzeniu przytulnego wnętrza, warto jest zdecydować się na barwę ciepłą. Do nowoczesnych wnętrz natomiast świetnie sprawdzą się chłodne odcienie.
Ważne jest także, by światło nie oślepiało domowników podczas wchodzenia — dlatego tak istotne jest ich rozmieszczenie. Kolejnym elementem, o którym warto pamiętać, są włączniki znajdujące się zarówno na dole, jak i na górze schodów.

Za pomocą jakich rozwiąząń najlepiej oświetlić schody?

Kinkiety

Są to lampy rozmieszczone na ścianach, które zależnie od modelu kierują snop światła bezpośrednio na schody lub na sufit. Zaletą tego typu oświetlenia jest olbrzymi wybór na rynku. Kinkiety dają delikatne i rozproszone oświetlenie. Najlepiej sprawdzą się zamontowane w równych odstępach. Ważne jest, by były zamontowane wyżej niż wzrok domownika, by nie oślepić go przy wchodzeniu.

Oprawy świetlne

Inaczej zwane oczka (ze względu na swój kształt) — najczęściej okrągłe, natomiast na rynku jest równie duży wybór opraw kwadratowych i prostokątnych. Jest to bardzo nowoczesny i funkcjonalny rodzaj oświetlenia. Montowane nisko przy schodach — przy każdym lub co kilka stopni. W tym przypadku ponownie ważny jest ich montaż, by nie zostać oślepionym lampami z wyższych schodów.

Halogeny schodowe

Jest to rodzaj oświetlenia z czujnikiem ruchu. Ogromną zaletą halogenów jest szeroki wachlarz możliwości montażu — wbudowanie w schody, przy schodach czy nawet oświetlenie balustrady. Niestety posiadają również kilka wad, przede wszystkim to, że bardzo się grzeją oraz generują wysoki pobór prądu. Rekompensatą za to jest ich cena — halogeny należą do tańszych rozwiązań.

Oświetlenie LED

Niezwykle popularne, posiadające sporo zalet. Przede wszystkim są energooszczędne i trwałe, odporne na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne, nie grzeją się, a dodatkowo są niewielkich rozmiarów. Dostępne w wielu formach — taśmy, żarówki, diody, dzięki czemu dają nam wielkie pole do popisu, jeśli chodzi o ich umiejscowienie. Niestety posiadają też kilka wad — są stosunkowo drogie, a jakość emitowanego światła niekiedy jest dość słaba. Minusem jest też to, że ciepłą barwę światła uzyskamy tylko w najlepszych, a co za tym idzie najdroższych modelach. Warto dodać, że coraz częściej jednak producenci umożliwiają sterowanie oświetleniem LED za pomocą aplikacji, dzięki czemu możemy wybrać dowolny kolor i barwę światła.

Podsumowując — oświetlenie schodowe to konieczność, ale i bezdyskusyjna dekoracja. Te małe źródła światła przy stopniach pozwolą Wam korzystać ze schodów o każdej porze dnia i nocy. Dodatkowo takie oświetlenie będzie nie tylko funkcjonalne, ale i niezwykle efektowne.

 


Poszukujesz architekta wnętrz, który z pomysłem urządzi Twoje wymarzone wnętrze?

Napisz do nas: biuro@zulo.pl

lub uzyskaj bezpłatną wycenę, wypełniając formularz:

[/vc_column_text][/vc_column]

Dodaj komentarz