logo

Zajmujemy się projektowaniem wnętrz i mebli dla klientów indywidualnych, komercyjnych i inwestorów. Możesz u nas zamówić sam projekt (stacjonarnie bądź zdalnie) a także jego realizację.

biuro@zulo.pl

Blog

HomeDesignWyspa w kuchni – jakie możliwości niesie ze sobą?

Wyspa w kuchni – jakie możliwości niesie ze sobą?

Wyspa kuchenna – doskonały sposób na wypełnienie przestrzeni w otwartej kuchni, by podczas gotowania móc przebywać z rodziną. Poniżej prezentujemy aspekty, na które warto zwrócić uwagę podczas projektowania kuchni z wyspą 🙂

1.Funkcje

Wśród najpopularniejszych zastosowań wyspy kuchennej można umieścić przede wszystkim funkcję przechowywania (półki i szuflady), dodatkowego blatu roboczego, czy wykorzystywanie jej jako miejsce do zjedzenia szybkiego posiłku. Wyspa w kuchni ułatwia stworzenie funkcjonalnej przestrzeni dla większej rodziny, przy skróceniu odległości pomiędzy użytkowanymi sprzętami AGD. Dodatkowo, na wyspie możesz umieścić płytę grzewczą (gazową/indukcyjną) lub zlewozmywak. Jeśli zdecydujesz się na wyższą wyspę, z powodzeniem sprawdzi się ona jako blat barowy. Ciekawym rozwiązaniem będzie też zastosowanie ruchomej wyspy – dzięki opcji przemieszczania jej po pomieszczeniu, zyskasz więcej możliwości aranżacji wnętrza, dostosowanych do Twoich indywidualnych wymagań.

   

2. Pamiętaj o odpowiednich wymiarach

Przy projektowaniu kuchni z wyspą, zwróć uwagę na jej wymiary. O ile mogą być one zróżnicowane w zależności od Twoich upodobań, o tyle wyspa nie powinna być mniejsza niż 1m2. W zależności od planowanych funkcjonalności, wymiary wyspy powinny zawierać się w granicach 60×80 cm. Jeśli wyspa ma pełnić funkcję barku, jej głębokość może wynosić ok. 40-50 cm. W tym wypadku warto zastanowić się też nad wysokością wyższą niż standardowa, np. 100 cm lub więcej). Jeśli na wyspie planujesz umieścić płytę indukcyjną lub gazową, wtedy pamiętaj, aby wymiary wyspy wynosiły min. 120x90cm. Samą płytę grzewczą warto umieścić na środku, pozostawiając wokół niej niezbędny zapas miejsca, gwarantujący bezpieczeństwo korzystania z niej.

3.Kuchenka i zlew na wyspie kuchennej

Projektując kuchnię z wyspą z pewnością zastanawiasz się, czy umieszczać kuchenkę i zlewozmywak w obrębie wyspy. Oba rozwiązania są niezwykle praktyczne, z pewnością ułatwią Ci codzienne korzystanie z kuchni. Umieszczenie tych dwóch (lub wybranego z nich) elementów na wyspie kuchennej umożliwia efektywniejsze przygotowywanie posiłków w większym gronie 🙂 Dzięki zachowaniu odpowiedniego zapasu miejsca na blacie wokół płyty grzewczej/zlewu, zmniejszasz ryzyko niekontrolowanego zachlapania, czy strącenia z kuchenki gorącego garnka. Ciekawym rozwiązaniem są wyspy kuchenne, wyposażone w okapy wentylacyjne, dzięki którym zostaje ustabilizowana cyrkulacja wilgoci w obrębie kuchni.

 

4.Wyspa kuchenna jako podstawowy blat roboczy

Jeśli chcesz zagospodarować wyspę jako podstawowy blat roboczy, musisz pamiętać o odpowiednim zorganizowaniu przestrzeni do przechowywania – aby w najbliższych szufladach i półkach w wyspie znalazły się najczęściej używane przez Ciebie akcesoria kuchenne. Nie bez znaczenia jest również rozmieszczenie sprzętów AGD w kuchni tak, aby z wyspy było blisko i wygodnie z nich korzystać. 

Jak widzisz, istnieje wiele możliwości ciekawego zaaranżowania wyspy kuchennej. Jednak podejmując decyzję odnośnie projektowania kuchni z wyspą, wybierasz nie tylko modne rozwiązanie, ale również bardzo funkcjonalne, które z pewnością ułatwi Ci codzienne wykonywanie domowych obowiązków.

 

 


Poszukujesz projektanta wnętrz, który z pomysłem urządzi Twoje wymarzone wnętrze?

Napisz do nas: biuro@zulo.pl

lub uzyskaj bezpłatną wycenę, wypełniając formularz:

Dodaj komentarz