logo

Zajmujemy się projektowaniem wnętrz i mebli dla klientów indywidualnych, komercyjnych i inwestorów. Możesz u nas zamówić sam projekt (stacjonarnie bądź zdalnie) a także jego realizację.

biuro@zulo.pl

Blog

HomeDesignArchitekt, projektant czy dekorator wnętrz?

Architekt, projektant czy dekorator wnętrz?

Czy tak naprawdę jest istotne komu powierzymy projekt przestrzeni, którą chcemy wykończyć czy wyremontować? Czy architekt, projektant i dekorator zajmują się zupełnie czymś innym, czy tak naprawdę różnica polega jedynie w nazewnictwie zawodu? W tym artykule opowiemy Wam jak to naprawdę wygląda i na co warto zwracać uwagę.

Warto zacząć od tego, że architekt wnętrz jest wolnym zawodem, co nie oznacza, że zawód ten nie wymaga odpowiedniego przygotowania. Najprościej rzecz ujmując – architekt wnętrz projektuje, dekorator tworzy, a pomiędzy nimi znajduje się projektant.

Przyjrzyjmy się zatem czego powinniśmy się spodziewać po współpracy z architektem, czego z projektantem, a czego z dekoratorem wnętrz.

1.Architekt wnętrz

Z pewnością architekt wnętrz z całej trójki zawodów ma najszerszy wachlarz umiejętności. Nie tylko zaprojektuje nam wnętrze, czyli wskaże gdzie ustawić sofę czy dobierze kolor ścian . Osoba, która przedstawia się jako architekt wnętrz powinna posiadać wiedzę również w zakresie budowlanym. To właśnie architekt potrafi wejść do lokalu w stanie deweloperskim i zbudować swoją wizję od A do Z.

W pracy bierze pod uwagę takie czynniki jak: funkcjonalność pomieszczeń, ergonomia czy konstrukcja. Architekt powinien również znać doskonale używane materiały. Dlatego nie tylko będzie w stanie zaproponować nam kolor płytek ale też doradzić, które będą najbardziej wytrzymałe, na których nie będzie się łatwo pośliznąć itd. Kolejną zaletą architekta jest to, że będzie potrafił dostosować swoje pomysły i wizje do realizacji projekt. Będzie wiedział gdzie zaprojektować gniazdka, gdzie można przewidzieć prysznic, gdzie najlepiej ustawić lodówkę. Jest tak, ponieważ architekta powinny cechować również znajomość takich tematów jak: instalacje elektryczne, hydrauliczne, centralne ogrzewanie, ściany i materiały.

2. Nasza przestrzeń powierzona projektantowi wnętrz

Jedni twierdzą, że jest to synonim architekta wnętrz… Jednak zdania są podzielone. Różnica między dwoma zawodami jest taka, że architekt wykona kompleksowy projekt, projektant natomiast najczęściej ukierunkowuje się w jakiejś konkretnej dziedzinie – np. jest świetny w projektach łazienkowych. W takim wypadku, jeżeli potrzebujemy projektu wyłącznie łazienki warto jest się udać do projektanta, który się w tym specjalizuje. Niemniej projektant również powinien posiadać wiedzę techniczną, ponieważ musi wiedzieć gdzie umieścić np. muszlę klozetową.

Na rynku istnieje wiele porządnych kursów projektowania wnętrz. Niektórzy architekci twierdzą wręcz, że na studiach niewiele się nauczyli, a wszystko dała im praktyka. Dlatego jeśli ktoś faktycznie wybierze dobry kurs i jeszcze ma duże doświadczenie praktyczne – bardzo możliwe, że jego umiejętności będą zbliżone do architekta wnętrz.

3. Projekt naszej przestrzeni z pomocą dekoratora wnętrz

Dekorator wnętrz to najczęściej osoba z zacięciem artystycznym, bardzo wrażliwa na kolory, ich odcienie, różnego rodzaju faktury i rodzaje tkanin. To osoba, która wyniesie nasze pomieszczenie na zdecydowanie wyższy poziom. Natomiast jest to kropka nad i. Dekorator wejdzie do już urządzonego mieszkania (nie przestawi ścian, nie zaprojektuje instalacji itp.) i wskaże co dodać, co usunąć, jak coś przestawić. W moim osobistym odczuciu jest to podobna gałąź do specjalistów od Home Staging’u – czyli osób, które przystosowują lokale do wynajmu czy sprzedaży.

 

Podsumowując – kogo zatrudnić? Komu powierzymy projekt przestrzeni? Wszystko zależy od tego jakie mamy oczekiwania. Jeśli planujemy kompleksowy projekt, najlepiej zlecić go architektowi wnętrz. Do pojedynczych pomieszczeń możemy zatrudnić projektantów, a jeśli chcemy dodać klasy i spójności już zaaranżowanym pomieszczeniom warto jest udać się do dekoratora wnętrz. Bardzo często jest też tak, że we wszystkich tych kwestiach pomoże nam architekt wnętrz, ponieważ ma najbogatsze doświadczenie.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

 


Poszukujesz architekta wnętrz, który z pomysłem urządzi Twoje wymarzone wnętrze?

Napisz do nas: biuro@zulo.pl

lub uzyskaj bezpłatną wycenę, wypełniając formularz:

Dodaj komentarz