logo

Zajmujemy się projektowaniem wnętrz i mebli dla klientów indywidualnych, komercyjnych i inwestorów. Możesz u nas zamówić sam projekt (stacjonarnie bądź zdalnie) a także jego realizację.

biuro@zulo.pl

Blog

Homearanżacja wnętrzaAranżacja wnętrza domu jednorodzinnego

Aranżacja wnętrza domu jednorodzinnego

Właściwe rozplanowanie pomieszczeń w domu tak, by były przede wszystkim funkcjonalne i ergonomiczne to jedno z najważniejszych zadań przy jego budowie. Jednak to nie wszystko! W tym artykule chcemy Wam podpowiedzieć, o czym należy pamiętać podczas aranżacji wnętrz domu jednorodzinnego.

To, od czego warto zacząć to podział domu na strefy: poza otwartą strefą dzienną i prywatną strefą nocną należy pamiętać o strefie funkcjonalnej domu. Nikomu nie mieszka się dobrze w bałaganie, a to, co sprzyja jego powstawaniu to brak wystarczającego miejsca do przechowywania. Dlatego już na etapie planowania projektu powinniśmy zwrócić uwagę na ilość i rozmieszczenie pomieszczeń gospodarczych.

Garderoba

W dzisiejszych czasach coraz rzadziej spotyka się projekty bez wydzielonej przynajmniej jednej garderoby. To dlatego, że dużo wygodniej jest z niej korzystać niż z klasycznej szafy. Garderoba jest również bardziej pojemna, możemy w niej pomieścić torby, walizki, buty, pościele i inne przedmioty, które nie zmieściłyby się w szafie.

Garderoba powinna znajdować się blisko sypialni i łazienki. Ważne jest, by była równomiernie doświetlona tak, by łatwo nam było odnaleźć ubrania znajdujące się nawet w najskrytszym zakamarku. Dobrą wiadomością jest to, że nawet niewielkie pomieszczenie będzie dobrze pełniło funkcję garderoby, ale ważne, by projekt jej zagospodarowania dostosować do konkretnego kształtu pomieszczenia. Warto jest wykorzystać każdy centymetr pomieszczenia, zabudowując półki aż do sufitu. Te najwyżej położone możemy przeznaczyć na rzadziej używane rzeczy.

Przestrzeń pod schodami

Aranżacja wnętrza domu jednorodzinnego to również zagospodarowanie przestrzeni pod schodami. Jest to świetny przykład wykorzystania każdego centymetra kwadratowego domu. Niezależnie od tego, gdzie i jakiego rodzaju mamy schody, dzięki funkcjonalnej zabudowie możemy w pełni zagospodarować ten obszar i np. Przechowywać tam sprzęty sprzątające i środki czystości. Jeśli chcemy to miejsce nie tylko wykorzystać, ale dodatkowo wyeksponować możemy zrobić tam np. Biblioteczkę lub przeszklone miejsce do przechowywania wina.

Pomieszczenie gospodarcze

Najlepiej, jeśli będzie się znajdowało w strefie garażowej, np. Przy kotłowni. Możemy w nim przechowywać wszystkie sprzęty sportowe, ogrodowe czy też grillowe. Należy jednak pamiętać, że również w takim pomieszczeniu powinniśmy zadbać o porządek. Dlatego warto pomyśleć o specjalnie przystosowanych regałach garażowych, które będą w stanie udźwignąć duży ciężar (taki jak np. Zestaw opon). Dodatkowo możemy wykorzystać wolne miejsca na ścianie, montując haki rowerowe.

Spiżarnia

Miejsce do przechowywania przetworów, zapasów żywności i sprzętów kuchennych. Najlepiej, by znajdowała się przy kuchni. Warto pamiętać, że ze względu na przechowywanie żywności powinniśmy utrzymywać tam niższą temperaturę (np. zakręcając lub w ogóle nie montując grzejnika).

Wykorzystaj skosy

 Skosów również nie należy się bać! Wystarczy, że zagospodarujemy przestrzeń niskimi meblami, dostawimy w najniższych miejscach łóżko, czy zamówimy meble na wymiar, które będą idealnie dopasowane do przestrzeni pod skosami, dzięki czemu się ona nie zmarnuje.

Warto nie zapominać o ciekawej aranżacji wejścia do domu. Najważniejsze jest pierwsze wrażenie, nic więc dziwnego, że wejście traktowane jest jako wizytówka domu. Typowe przedsionki pełne przeładowanych wieszaków na kurtki nie wyglądają szczególnie atrakcyjnie… Dlatego tak ważnym jest dokładne zaplanowanie zagospodarowania/umeblowania wiatrołapu.

A jeśli zastanawiasz się nad profesjonalną aranżacją wnętrza domu jednorodzinnego, warto pomyśleć o zleceniu zaprojektowania wnętrza naszego domu projektantowi.  Projektant będzie znał aktualne trendy, zaproponuje nam nowoczesne rozwiązania, podpowie, co można zrobić w problematycznych miejscach. Dodatkowo doradzi jak wykorzystać każdy centymetr naszego domu!

Dodaj komentarz